שוברט: סונטה לפסנתר בלה מינור, ד. 845
שוברט: סונטה לפסנתר ברה מז'ור, ד. 850
שוברט: סונטה לפסנתר בסול מז'ור, ד. 894

Schubert's Last Sonatas

שי ווזנר - רסיטל לפסנתר

הפסנתרן שי ווזנר זוכה בהכרה בינלאומית בשל השלמות המוסיקלית, התובנה היצירתית וההבעה האמנותית שלו. ביצועיו– מבטהובן ושוברט ועד ליגטי ולמוסיקה בת זמננו – המשקפים וירטואוזיות וסקרנות אינטלקטואלית, הפכו אותו לאהוב בקרב הקהל והמבקרים, אשר ציינו את "מוחו החריף ונשמתו העמוקה".   

בעונת 2016-17 ישיק ווזנר סדרת רסיטלים חדשה – שוברט: הסונטות הגדולות – אשר תהווה המשך ישיר להתמחותו המעמיקה במוסיקה של שוברט. הוא יבצע את הסדרה בישראל ובעונה הבאה בארה"ב וביפן.  ווזנר תואר על ידי גרמופון כ"סמכות שוברטיאנית בלתי מעורערת" ואכן, בעונה הקרובה, הוא יבצע את 6 הסונטות האחרונות לפסנתר של שוברט בשני קונצרטים שונים.

מלבד תשבחות על התמחותו ביצירותיו של שוברט, זכה ווזנר גם לשבחים על שילוב בין קלאסי למודרני. הקלטותיו האחרונות עם הסימפונית הדנית הלאומית בניצוחו של ניקולס קולון, לקונצ'רטי ויצירות סולו מאת היידן וליגטי, יצאו לאור ביוני 2016 וזכו ביקורות מצוינות רבות כ-"Concerto Choice"  על ידי מגזין המוסיקה של ה-BBC. הקלטותיו המוקדמות יותר תרו אחר קשרים בין מלחינים מנוגדים מבחינה סגנונית, ביניהם אלבום יצירות סולו מאת ברהמס ושנברג ואלבום יצירות מאת שוברט  ומיסי מזולי. 

צימודים מעין אלו הם מאפיין מרכזי בתכנית המשותפת של ווזנר עם תזמורת אורורה והמנצח ניקולס קולון בלונדון, שם הוא מופיע בקונצרטים מאת ליגטי ומוצרט ויצירות סולו מאת שופן, גלאס והינדמית. בעונת 2016-17 צפוי ווזנר לבצע קונצ'רטי שונים עם תזמורות ברקלי, קולומבוס, פרסנו, ג'קסונוויל, צפון קרוליינה וירושלים.

המוסיקה של בטהובן היא מוקד משמעותי נוסף עבור ווזנר ברסיטלים, מוסיקה קאמרית ובקונצ'רטי. בנוסף לביצועי שלושת הקונצ'רטי לפסנתר האחרונים של בטהובן עם מגוון תזמורות בארה"ב, ממשיך ווזנר בשני שיתופי פעולה נוספים הקשורים בבטהובן: גשר לבטהובן – סדרת רסיטלים  עם הכנרת ג'ניפר קו – ובמכלול היצירות של בטהובן לצ'לו ופסנתר עם ראלף קירשבאום. השניים האחרונים יופיעו במרכז Wallis Annenberg  לאמנויות הביצוע בבוורלי הילס, במוזיאון  Phillips Collectionבוושינגטון  ובסדונה, אריזונה. בעונה הקודמת הופיע הצמד בסדרה בויגמור הול בלונדון, אשר הוקלטה ויצאה לאור בסתיו 2016. בעונה הקרובה תתקיים תכנית בפילדלפיה ובה הופעת הבכורה Bridgetower Fantasy של ויג'אי אייר בביצועם של ווזנר וקו. בניו יורק מופיעים ווזנר וקו ברסיטל עם יצירות מאת בטהובן, דיביסי, פורה, גיאורגי קורטג וקאיה סאריאהו.

הקלטות של ווזנר עם קו למוסיקה עממית-מסורתית מרכז אירופית שזורה במוסיקה מודרנית בת המאה ה-20, יצאו תחת הכותרת Signs, Games + Messages. בהקלטה יצירות מאת בארטוק, יאנאצ'ק וקורטג וכן הדואט האחרון של קורטג שעל שמו נקרא האלבום.  

ווזנר זכה במספר פרסים, ביניהם Lincoln Center’s Martin E. Segal Award, Avery Fisher Career Grant ו- Borletti-Buitoni Trust Award. ווזנר ניגן עם תזמורות ה-BBC  לעתים קרובות ואף ניצח ממקומו ליד הפסנתר, על התזמורת הסימפונית הסקוטית של ה-BBC בקונצ'רטי של מוצרט. הופיע עם התזמורת הסקוטית בקונצרטים ובנשפים עם המנצח דונלד רוניקלס והופיע עם הפילהרמונית של ה-BBC בהקלטה חיה מאולם ברידג'ווטר במנצ'סטר. כסולן קונצ'רטו הופיע ווזנר עם תזמורות רבות בארה"ב, ביניהן אטלנטה, בולטימור, ברקלי, שיקאגו, קליבלנד, דאלאס, אינדיאנפוליס, לוס אנג'לס, מילווקי, פילדלפיה, פיטסבורג וסן פרנסיסקו. מחוץ לארה"ב, הופיע ווזנר גם עם הסימפונית של ברצלונה, של בורנמות', תזמורת הרדיו של פרנקפוקט, עם הסימפונית של גוטנבורג, הסימפונית של וינה ועוד רבות אחרות. בשנת 2010 הופיע וניצח על התזמורת הקאמרית של לוס אנג'לס בקונצרט שהוקלט לרדיו.

ווזנר עבד עם מנצחים כמו דניאל בארנבוים, ג'יימס קונלון, אלן גילברט, גינתר הרביג, ג'יימס ג'אד, זובין מהטה, פיטר אונדיג'אן, דונלד רוניקלס, ליאונרד סלטקין, ג'פרי טייט ויאן פסקל טורטלייה. הופיע בפסטיבלי קיץ, ביניהם פסטיבל בראבו! פסטיבל וייל, פסטיבל המוסיקה גרנד טיטוןף פסטיבל ראויניה ועוד רבים אחרים. במשך מספר קיצים רצופים, לקח חלק בתזמורת "דיוואן מזרח- מערב" בהדרכת בארנבוים ואף טייל עִמה כסולן.   

בשל רב-גוניותו ורוח השיתופיות שלו, מבוקש ווזנר רבות על ידי עמיתים לתחום. הודות לכך פעל ווזנר כמוסיקאי קאמרי עם אמנים רבים, ביניהם מרטין פרוסט, לין הארל, דיטריך הנשל, צ'ו-ליאנג לין, כריסטיאן טצלאף ופנחס צוקרמן. כמו כן, שיתף פעולה עם הרכבים קאמריים מובילים, כמו רביעיית פרקר. ווזנר הוא חבר לשעבר ב'אגודת מרכז לינקולן למוסיקה קאמרית שתיים' ומופיע באופן קבוע במגוון פסטיבלי מוסיקה קאמרית, ביניהם בפורטלנד, ירושלים, אורגון, צרפת וסנטה פה. בין הרסיטלים האחרונים שלו, ביצע ווזנר יצירות מאת גרשווין ודבוז'אק במוזיאון Phillips Collection בוושינגטון די. סי.

ווזנר, יליד ישראל, רכש חינוך מוסיקלי רחב מגיל צעיר. למד פסנתר אצל עמנואל קרסובסקי ואצל אנדרה היידו למד הלחנה, תיאוריה ואלתור. מאוחר יותר למד בבית הספר ג'וליארד אצל עמנואל אקס. כיום נמצא ווזנר בפקולטה בבית ספר לונגי למוסיקה בבוסטון. גר בניו יורק עם אשתו ושני ילדיו.

 

"אצבעותיו עובדות בשירות מוחו ונשמתו המוסיקליים".